Beskidy na piechotę: Gówniak

gĂłwniak-578x420Z taką nazwą ten szczyt musiał znaleźć się w naszym zestawieniu!

Gówniak (szczyt w Beskidzie Żywieckim, 1617 metrów) jest jednym z tak zwanych "pięciu szczytów grzbietowych Babiej Góry". Co ciekawe, część turystów błędnie uważa go za właściwy szczyt tejże góry, szczególnie podczas mgły. To ciekawe miejsce nazywa się także Wołowymi Skałkami – od wołów, które niegdyś tu wypasano. Jak łatwo się domyślić nazwa "Gówniak" powstała od nadmiaru odchodów zwierząt. Zaskakujące, że w wielu przewodnikach szczyt nazywany jest Główniakiem. Według Władysława Midowicza, miłośnika turystyki górskiej, to zwykle przekręcenie nazwy i wyraz fałszywej skromności. 

Przez szczyt przebiegała kiedyś granica pomiędzy Galicją, a Orawą, należącą do Królestwa Węgier. Od 1920 cały rejon pięciu szczytów grzbietowych należy do Polski. W okresie II wojny światowej biegła tędy granica słowacko-niemiecka, jej pozostałością były granitowe słupki z literami S i D (S – Slovensko, D – Deutschland). Słupki te zostały obalone, a w 2012 roku wykorzystano je do budowy ścieżki turystycznej.

Szczyt Gówniaka tworzy dość wyraźne skaliste wypiętrzenie, a jego otoczenie zawalone jest głazami. Jest to tzw. rumowisko Babiej Góry. Na rumowisku tym wiosną zakwita sasanka alpejska, co dodaje uroku temu miejscu. Przez Gówniak prowadzi szlak turystyczny na główny szczyt Babiej Góry – Diablaka (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego). Na szlaku tym powyżej Gówniaka znajdują się jeszcze dwa wypłaszczenia; Mały Garb Niżni (1660 m), Mały Garb Wyżni (1675 m) oraz znajdująca się tuż poniżej szczytu Diablaka płytka przełęcz Siodło Bończy (1715 m).

Ciekawa nazwa, ciekawe miejsce – warto je odwiedzić!

Źródło zdjęcia: Wikipedia | www.wikipedia.org

Autor: Paweł

Podziel się tym postem

Wpisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>