Beskidy na piechotę: Hala Miziowa

hala miziowaDziś znów opowiemy o hali, która tak do końca halą nie jest.

Hala Miziowa jest rozleglą polaną na północnym stoku Pilska w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na wysokości ok. 1270 m n.p.m. Nazwa "hala" powstała z powodu prowadzonej tu niegdyś intensywnej gospodarki pasterskiej i – jak to często bywa – nie ma nic wspólnego z "halą" w rozumieniu piętra roślinnego w górach. Skąd ciekawa nazwa? W latach trzydziestych ubiegłego wieku ten teren należał do 30 właścicieli z Korbielowa. Jeden z nich, Mizia, musiał być szczególnie ważny, bowiem od jego nazwiska pochodzi nazwa tej uroczej polany. 

Jeśli kogoś interesuje geologia, to z pewnością słyszał o Hali Miziowej. Na jej terenie znajduje się wał osuwiskowy, czyli miejsce akumulacji materiału skalnego. Dawniej formy te uważano za polodowcowe, obecnie jednak przyjmuje się, że to typowe osuwisko, przemodelowane w plejstocenie przez pola firnowe lub wieloletnie płaty śniegu. Ciekawostka dla miłośników roślin – właśnie na Hali Miziowej rośnie rzadki w Polsce tojad morawski.

Wspomniany wał osuwiskowy zaburzył pierwotne stosunki wodne w tej części stoku Pilska, tworząc szeroką, bezodpływową misę. Na skutek tego w obrębie polany powstało duże torfowisko. Charakteryzuje się interesującą roślinnością, wśród której spotkamy czosnek niedźwiedzi, przywołany wyżej tojad mocny, niebielistkę trwałą i inne.

Ciekawa informacja dla wielbicieli białego szaleństwa: Hala Miziowa jest dużym ośrodkiem ruchu turystycznego i narciarstwa. W 1929 wybudowano tutaj Schronisko PTTK. Budynek spłonął w 1953 roku, ale później wzniesiono w pobliżu tymczasowe schronisko PTTK. Schronisko utrzymało się aż do 2003 roku, gdy w jego miejsce wzniesiono nowy murowany budynek. Znajduje się tutaj również budynek GOPR i stacja meteorologiczna IMGW. Z Hali prowadzą wyciągi orczykowe na Pilsko, jest ona również węzłem szlaków turystycznych, stąd duży całoroczny ruch turystyczny na jej obszarze.

Może więc pod namiot? Nie będzie z tym problemu – przy zielonym szlaku, kwadrans piechotą od Hali Miziowej, znajduje się baza namiotowa na Hali Górowej.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia | www.wikipedia.org

Autor: Paweł

Podziel się tym postem

Wpisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>