Beskidy na piechotę: Kępa

OLYMPUS DIGITAL CAMERADzisiaj wdrapujemy się na Kępę (tylko prosimy, bez politycznych skojarzeń!)

Kępa to jedna z kulminacji masywu Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się we wschodniej grani Diablaka, pomiędzy wspominanym już przez nas Gówniakiem (1617 m), a Sokolicą (1367 m). Północne stoki są w górnej części znacznie bardziej strome, niż południowo-wschodnie. Za Kępą w (kierunku Diablaka) znajduje się trzystumetrowej długości wypłaszczenie zwane Zarubanym.

Z Kępą wiąże się bardzo ciekawa wojenna historia. W marcu 1944 roku, na północnych stokach Kępy, podczas przymusowego lądowania w kosodrzewinie rozbił się niemiecki samolot transportowy Junkers Ju52/3m. Z trzech członków załogi tylko dwóch przeżyło ten wypadek. W trudnych warunkach Niemcy wymontowali z samolotu ważniejsze urządzenia. Potem w spektakularny sposób wysadzili wrak w powietrze.

Kępa znajduje się w piętrze kosodrzewiny i jest niemal całkowicie porośnięta tym gatunkiem drzewca. Prowadzi przez nią czerwono znakowany i licznie przez turystów odwiedzany szlak turystyczny z Krowiarek na szczyt Babiej Góry (Diablaka). Jest to odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Po prawej stronie tego szlaku (patrząc od dołu), w kosodrzewinie, na odcinku od Kępy do Gówniaka, znajduje się rów grzbietowy zwany Zimną Dolinką, a w nim niewidoczny ze szlaku turystycznego Zimny Stawek.

W drodze na Gówniaka i Diablaka na pewno warto odwiedzić to ciekawe miejsce!


Źródło: Wikipedia.org

Autor: Paweł

Podziel się tym postem

Wpisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>