Beskidy na piechotę: Magurka

Dzisiaj kilka słów o najbardziej nieortograficznym szczycie w Beskidach.

Magurka (lub Kolisty Groń) to szczyt w Grupie Mędralowej ulokowany pomiędzy przełęczą Klekociny, a Mędralową. Potoki, które spływają z północno-zachodnich stoków, są dopływami potoku Bystra. Potoki ze stron południowo-wschodnich należą do Czatożanki. Według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski, Grupa Mędralowej należy do Beskidu Makowskiego. Trudno jednak walczyć z siła przyzwyczajenia i tym samym na mapach i w przewodnikach jest głównie zaliczana do Beskidu Żywickiego. 

Na północno-zachodnich zboczach rozciąga się Hala Kamińskiego. Na jej dolnym końcu krzyżyją się dwa szlaki turystyczne. Hala ciągnie się aż po wierzchłek Magurki. By w całości obejrzeć panoramę widokową należy przejść się z jednej strony wierzchołka na stronę drugą. Wysiłek się opłaca, bowiem widok jest przepiękny. 

Co ciekawe, Magurka ma kłopoty nie tylko geograficzno-lokalizacyjne. Autorzy znanego przewodnika "Beskid Żywiecki" uważają, że powszechnie używana nazwa "Kolisty Groń" jest błędna. Nie zmienia to faktu, że to miano już na stałe przypadło temu przepięknemu miejscu.

Autor: Paweł

Podziel się tym postem

1 Komentarz

  1. Piękne miejsce! Polecam :))

    Post a Reply

Wpisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>