Beskidy na piechotę: Polica

policeBył kiedyś taki dowcip – przyjeżdża baca do USA, upija się, napada na bank, ucieka przed policją i ląduje w rowie. Przyjeżdżają gliniarze, wszędzie napisy "Police". A baca na to: "Spokojnie, som sobie police"! Dowcip może i z brodą, ale za to dzisiaj wejdźmy na Policę!

Polica (1369 m) to szczyt w Paśmie Policy położony na północno-wschodniej stronie przełęczy Krowiarki. Dawniej szczyt nosił właśnie nazwę Police. Co ciekawe słowo police jest pochodzenia wołoskiego i oznaczało półkę, na której w bacówce trzymano sery. W czasie II wojny światowej masyw Policy dawał schronienie partyzantom AK. To właśnie pod Policą w dolinie Głębokiego Potoku nasi bohaterowie mieli drewniano-ziemny bunkier. Jesienią 1944 Niemcy przeprowadzili wielką obławę na partyzantów. Wobec ogromnej przewagi nieprzyjaciela partyzanci wycofali się nie podejmując walki. Obława przyniosła Niemcom niewielkie skutki, niestety w odwecie dokonali pacyfikacji miejscowości Sidzina.

Polica był także świadkiem tragedii lotniczej. 2 kwietnia 1969 na stokach Policy rozbił się samolot PLL LOT. W katastrofie zginęli wszyscy członkowie ekipy i pasażerowie, w tym znany językoznawca Zenon Klemensiewicz. Fakt ten upamiętnia krzyż ze stosownym napisem. W 2009 r. na szczycie umieszczono także pomnik poświęcony ofiarom katastrofy. Uroczystość odsłonięcia odbyła się 20 sierpnia 2009 r. Co ciekawe we wrześniu 1978 w paśmie Policy ostatnią górską wycieczkę w Polsce odbył Karol Wojtyła.

Jeśli chodzi o sprawy typowo przyrodnicze, to masyw Policy jest w większości zalesiony. Z rzadkich w Polsce gatunków roślin na Policy rośnie zarzyczka górska. W 1972 na Policy utworzono Rezerwat przyrody im. prof. Zenona Klemensiewicza. Na Policy znajduje się też najdłuższa i zarazem najgłębsza jaskinia w całym Beskidzie Żywieckim. Jaskinia zwie się Oblica. Jej długość korytarzy to 416 metrów, a głębokość 21 metrów. Myślę, że nie trzeba nikogo więcej zachęcać – marsz na… Police!

Źródło zdjęcia: http://www.wikipedia.org

Autor: Paweł

Podziel się tym postem

Wpisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>