Góra Pilsko

szlak na szczyt PilskaJeśli lubicie chodzić po górach, szczególnie tych wysokich, Pilsko będzie dla was idealne. Jest to bowiem drugi – po Babiej Górze – najwyższy szczyt w Beskidzie Żywieckim. Piękne widoki gwarantowane!

Wysokość Pilska to aż 1557 m n.p.m., jednak łagodne ukształtowanie terenu sprawia, że całą rodziną, bez względu na wiek, można wybrać się na jednodniową wycieczkę na ten masyw górski. 

Pierwszym „oficjalnym” zdobywcą Pilska jest urodzony na Podlasiu ks. Gabriel Rzączyński żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku. On jako pierwszy podaje również nazwę „Pilsko” w druku, a dokładniej w książce „Historia Naturalis Curiosa Regni Poloniae…” wydanej w 1721 roku. 

Minęło już zatem prawie 300 lat odkąd ten szczyt górski określany jest jako Pilsko. Skąd jednak pochodzi sama nazwa – tego do końca nie wiadomo. Są oczywiście różne próby interpretacji (jak chociażby taka, że Pilsko pochodzi od zniekształconego wyrazu Polska po słowacku – Poľsko). Jest to o tyle ciekawa teoria, że przez grzbiet Pilska przebiega polsko-słowacka granica…

 

Zapierająca dech w piersi panorama

Bez względu na etymologię słowa, warto samemu zdobyć Pilsko (szczególnie, że prawie do końca można tam dojść szlakiem żółtym), by przekonać się, dlaczego jest ono tak bardzo popularne. Roztacza się bowiem z niego niesamowita panorama m.in na Beskidy Zachodnie, Tatry i jezioro Orawskie na Słowacji! 

Dobre miejsce na piknik znajduje się na Hali Miziowej, na wysokości 1330 m n.p.m., gdzie stoi schronisko PTTK (http://www.halamiziowa.pl/), w którym możecie odpocząć, skorzystać z z bezprzewodowego internetu, zjeść smaczne dania, a nawet wynająć pokój. 

widok z Pilska zimąPiękne widoki to niewątpliwie największy atut góry Pilsko. A jeśli dodamy do tego czyste górskie powietrze oraz zapach iglastych lasów, nie powinno dziwić, że od setek lat góra przyciąga do siebie turystów. Szczególnie, że w zimie na Pilsku działają liczne wyciągi, które miłośników narciarstwa doprowadzą do tras o łącznej długości ponad 20 kilometrów.

Dlatego bez względu na porę roku, jeśli chcecie pochodzić po górach, odpocząć na łonie natury, zachwycić się przyrodą – góra Pilsko jest idealnym do tego miejscem.