Jak przygotować się na wyprawę w góry? (1)

Jak przygotować się na wyprawę w góryPowiedzmy sobie wprost – wycieczka w góry to bardzo przyjemny sposób na spędzenie aktywnie kilku godzin. Zyskają na tym nasze zdrowie oraz… zmysły! Piękne, otaczające widok wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, zaś ruch na świeżym powietrzu od zawsze zalecany jest przez lekarzy. Należy jednak pamiętać, że w górach może być naprawdę niebezpiecznie. Nagłe zmiany pogody i temperatury, ograniczona widoczność, czy po prostu zwykłe  zmęczenie mogą być przyczyną wypadków, lub co najmniej nie do końca przyjemnych zdarzeń na szlaku. Jak w takim razie przygotować się na górską wycieczkę, żeby uniknąć tych nieprzyjemności? Zapraszamy na nasz cykl trzech tekstów, które z pewnością pomogą niejednemu piechurowi. 

Dobrze zaplanowana trasa
Dobrze zaplanowana trasa to podstawowe i najważniejsze zagadnienie w przygotowaniach do pieszej wędrówki. To gdzie się wybieramy w dużej części wpływa na to, jak należy się przygotować. Co innego, gdy idziemy na spacer jedną z górskich dolin, gdy w każdym momencie możemy szybko wrócić, a co innego gdy wyruszamy na szczyt górski i sam powrót ze szlaku może nam zająć kilka godzin. Pierwsza zadada – z gór należy zejść wtedy, gdy jest jasno. Nie chodzimy po ciemku!

Druga sprawa to dostosowanie trudności trasy do możliwości wszystkich uczestników wycieczki. Jeżeli idziemy z małymi dziećmi, to nie wymagajmy od nich naszej wytrzymałości. Czasem dzieci mogą nas zaskoczyć swoją odpornoćią, ale w tym wypadku zawsze lepiej jest po prostu dmuchać na zimne. Najlepiej wcześniej rozeznać siły uczestników na krótszej trasie, a dopiero potem planować dłuższe wyprawy.

Trzecia, wyjątkowo ważna zasada: Bezwzględnie należy wziąć ze sobą mapę szlaków, na które się wybieramy wraz z oznaczeniem czasów przejścia poszczególnych odcinków. Na czasy podane na mapie należy wziąć poprawkę (warto zrobić test na krótszym odcinku), ponieważ sporo map przekłamuje czas potrzebny do przejścia, najczęściej go zaniżając. W miejscu, z którego ruszamy, zostawiamy informacje gdzie się wybieramy i kiedy mamy zamiar wrócić. W komórce zapiszm sobie także numer TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) – 601 100 300.

W następnym odcinku coś dla zainteresowanych modą, czyli w co się ubrać na wycieczkę po górach? 

Autor: Paweł

Podziel się tym postem

Wpisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>