Jak przygotować się na wyprawę w góry? (2)

Góry Karkonosze SudetyWczoraj mówiliśmy o wstępnych przygotowaniach, zaś dzisiaj zajmijmy się górzystą modą. 

Bardzo często można w górach zauważyć osobników poubieranych w sandały albo wręcz klapki. Nigdy nie zrozumiemy tego zwyczaju, szczególnie że takie obuwie może stać się przyczyną niebezpiecznego wypadku. Powiedzmy tylko tyle, że schodzenie z gór ze skręconą kostką nie należy do przyjemnych. Buty powinny być wysokie, chroniące kostkę przed wyginaniem, na twardej podeszwie – najlepiej nieprzemakalne! Co prawda takie obuwie nie jest może tak wygodne, jak trampki, ale za to zapewnia bezpieczeństwo naszym stopom oraz nam samym. Oczywiście buty warto rozchodzić wcześniej, wyjście w góry w nowych butach kończy się odciskami i obtarciami. Później zamiast wspominać piękne widoki będziemy przeklinać na bolesne bąble. Warto założyć też grube skarpety, które dodatkowo będą chroniły nasze stopy.

Porządne buty są oczywiście najważniejsze, ale pozostała część garderoby również ma znaczenie. Pamiętajmy – przede wszystkim cebulka! Ubieramy się warstwowo i w zależności od panującej wokół temperatury zakładamy kolejne  części ubioru, bądź się ich pozbywamy. Nawet przy pełnym słońcu i przepięknej pogodzie w naszym plecaku powinny znaleźć się:
ciepły polar
kurtka przeciwdeszczowa
- w zimniejsze miesiące także czapka i rękawiczki
- oraz koniecznie – druga para skarpet!

Tak przygotowani będziemy pewni, że jesteśmy porządnie przygotowani i możwemy rozpocząć podziwianie pięknych widoków!

Autor: Paweł

Podziel się tym postem

Wpisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>