Jak przygotować się na wyprawę w góry (3)

BeskidyDzisiaj o sprzęcie i prowiancie, czyli – co zabrać ze sobą i jak to zjeść!

Jeśli chodzi o sprzęt, to przede wszystkim nie powinniśmy przesadzać. Jeżeli tylko nie wybieramy się na jakąś szczególnie trudną trasę, to można zastanowić się nad wzięciem kijków. Jedni lubią z nimi chodzić, innym to raczej nie pasuje – jak często bywa, wszystko zależy od własnych preferencji. Ale musimy zaznaczyć, że jeśli wcześniej się nigdy nie próbowało chodzić z kijkami, to zawsze warto dać im szansę. Kijki stanowią sporą ulgę dla nóg przerzucając trochę pracy na ręce. Przydają się też przy schodzeniu, szczególnie ze stromych i kamienistych szlaków.

Jeżeli chodzi o jedzenie i picie, to podstawowym elementem naszej wałówki musi być co najmniej jedna butelka wody niegazowanej na osobie. W żadnym wypadku nie upajajmy się słodkimi sokami i napojami, ponieważ po niech jeszcze bardziej będzie nam się chciało pić. Można rozważyć termos z ciepłą herbatą lub kawą, przyda się na szczycie, gdzie jest chłodniejsze powietrze i często mocno wieje. Wszelkie kanapki, batony, czekoladę, czyli wszystko to, co daje nam energię i zawiera cukier, też warto zadbać. Ach, drogie Panie – o zbędne kalorie nie ma co się martwić. Spalicie je podczas marszu!

To już koniec naszego trzyczęściowego poradnika. Niezależnie od tego, jak jestesmy przygotowani, należy zawsze zachować zdrowy rozsądek i nie panikować. Owszem, kiedy w górach zepsuje się pogoda, albo – nie daj Boże – rozpęta się nad nami burza, to wszystko wygląda dość niebezpiecznie. Ale nie bójmy się! A najlepiej będzie po prostu czasem nie osiągnąć celu i zawrócić – wtedy z pewnością nie będziemy musieli się martwić o ewentualne błądzenie po nocach. Dobrze przygotowani i zachowując rozsądek na pewno będziemy cieszyć się z każdej wycieczki górskiej.

Autor: Paweł

Podziel się tym postem

Wpisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>