Międzybrodzie Żywieckie

Szukając nowego miejsca na zimowe szaleństwa na nartach warto zainteresować się niewielką miejscowością o nazwie Międzybrodzie Żywieckie, która znajduje się w powiecie żywieckim (województwo śląskie), ok. 15 kilometrów od Żywca i ok. 20 km od Szczyrku. 

W Międzybrodziu Żywieckim mieszka mniej niż 2000 osób, jednak jest to popularna miejscowość turystyczna – w letnie miesiące ze względu m.in. na Jezioro Międzybrodzkie, zaś w zimie za sprawą ośrodka narciarskiego na górze Żar.

 

Góra Żar

Leży ona w paśmie górskim Beskidu Małego (761 m n.p.m.) i stanowi atrakcję bez względu na porę roku. W ciepłe dni jest m.in. wykorzystywana jako pas startowy dla paralotniarzy i pobliskiej szkoły szybowcowej (została założona jeszcze przed II Wojną Światową!), co sprawia, że można liczyć na niesamowite widoki podniebnych akrobacji.

Turystów przyciąga również elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar, która swój zbiornik wodny ma właśnie na szczycie góry Żar. 
W zimie góra spełnia dodatkową funkcję – dobrego miejsca dla miłośników sportów zimowych, oferując trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Jest to tym samym odpowiedni wybór dla całej rodziny, bez względu na umiejętności.

 

Kolejka linowo-terenowa

Na początku XXI wieku powstał w Międzybrodziu Żywieckim zupełnie nowy ośrodek turystyczno-narciarski – wybudowano dwie stacje kolei, stworzono trasę narciarską o długości 1600 m, ratrakowaną i oświetlaną oraz wzdłuż niej – kolej linowo-terenową.

Co ciekawe, żółte wagoniki kolei wcześniej były wykorzystywane na zakopiańskiej Gubałówce. Są one w stanie pomieścić jednorazowo do 115 osób! W ciągu godziny kolejka może zrobić ok. dziesięciu kursów, co oznacza, że na szczyt w tym czasie wjedzie ponad 1100 osób. Przy dolnej stacji KL-T Żar (ul. Górska 21) znajduje się m.in. parking, punkty gastronomiczne, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkoła nauki jazdy na nartach oraz serwis narciarski.

Kolejka zazwyczaj zamykana jest o godzinie 16.00, ale przy czynnej trasie narciarskiej kursuje ona przeważnie aż do godziny 20.00. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 10 zł, w obie – 15 zł (ulgowe odpowiednio: 8 i 12 zł). Jest możliwość wykupienia skipasów – jednodniowy normalny to koszt 79 zł, ulgowy 63 zł.

 

Trasy narciarskie

Przebywając na Górze Żar możecie skorzystać z trzech tras narciarskich, które są ratrakowane, dośnieżane i oświetlone.
Pierwsza z nich, oznaczona kolorem zielonym, jest skierowana do najmłodszych. Ma wyciąg taśmowy, liczy 51 m długości, a różnica wzniesień wynosi jedynie 10 metrów. 

Druga trasa o niebieskim stopniu trudności znajduje się przy wyciągu orczykowym, czyli w pobliżu górnej stacji kolei. Mierzy 300 metrów długości, zaś różnica wzniesień to 54 m.

Najtrudniejsza trasa na Górze Żar, oznaczona kolorem czerwonym i mająca różnicę wzniesień 300 metrów, liczy aż 1600 m długości. Czyli jest to zjazd z górnej stacji aż na sam dół.

Dokładną mapkę ilustrującą trasy na górze Żar możecie zobaczyć tutaj: http://www.pkl.pl/images/mapy/mapa%20zar.jpg

 

Ciekawostka :)

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że na szczycie Góry Żar na północnym stoku znajduje się czynny cały rok grawitacyjny tor saneczkowy. Dwuosobowe saneczki potrafią jeździć z prędkością ok. 40km/godz. Bilet kosztuje 5 zł za osobę. Przejazd zajmuje ok. 2 min.


Warto przyjechać choć raz w życiu

Międzybrodzie Żywieckie oferuje widoki, jakich nigdzie indziej nie zobaczycie. Nowy ośrodek narciarski, wyjątkowa kolej linowo-terenowa oraz obecność zbiornika wodnego na górze Żar to cechy charakterystyczne tej miejscowości. Dlatego planując urlop zimowy na Śląsku należy uwzględnić choć jeden dzień, by móc zjechać na nartach z góry Żar.