Miejscowość Korbielów

Planując wakacje bądź ferie zimowe warto zainteresować się wsią Korbielów, która jest jednym z najpopularniejszych kurortów w południowej Polsce.


Ta niewielka miejscowość turystyczna, w której miesza ok. 2000 mieszkańców, znajduje się w województwie śląskim, a dokładniej w gminie Jeleśnia w powiecie żywieckim. Przez cały rok przyjeżdżają do niej turyści szukający odpoczynku, szeregu atrakcji oraz pięknych widoków, gdyż Korbielów położony jest na zboczach góry Pilsko (1557m n.p.m.).

Nie powinno więc dziwić, że w okresie zimowym jest to doskonała lokalizacja, szczególnie dla miłośników szaleństw na stokach, ze względu na znajdujący się w pobliżu jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce – Ośrodek Narciarski „Pilsko”. Oferuje on trasy o różnym stopniu trudności i łącznej długości 19 km. (LINK)

W Korbielowie istnieje także drugi ośrodek narciarski – Kolej Baba – co sprawia, że fani narciarstwa czy snowboardingu na pewno nie będą się tutaj nudzić.

 

Letnie zwiedzanie gór

Z kolei w lecie z Korbielowa polecamy różnorodne górskie szlaki turystyczne, w zależności od umiejętności. W okolicy są bowiem zarówno żółte szlaki (najłatwiejsze), jak i niebieskie, zielone i czerwone, a na czarnych skończywszy (np. z Hali Miziowej na szczyt Pilsko, który jest na wysokości 1557 m n.p.m).

Oto najpopularniejsze szlaki turystyczne Korbielowa.

TABELKA

Fani jednośladów również będą zadowoleni, gdyż w Korbielowie znajduje się wypożyczalnia rowerów górskich, którymi można udać się na zwiedzanie okolicy i zabytków. Jeśli szukacie przewodnika górskiego, który mógłby was oprowadzić po najciekawszych miejscach wokół Korbielowa skontaktujcie się np. z Krystyną Walas (http://www.krystynawalas.korbielow.co/)

Wśród atrakcji warto wymienić również konie huculskie, które należą do rasy koni górskich. Są to niewielkie zwierzęta, gdyż ich wysokość nie przekracza półtora metra (zazwyczaj ok. 140 cm), jednak wyróżniają się siłą, inteligencją i łagodnym charakterem, dlatego są często wykorzystywane do hipoterapii. W Korbielowie jest stadnina (http://www.polonina.com.pl/index.php?id=stadnina), która – prócz noclegu – oferuje także jazdy konne. Godzina jazdy pod opieką instruktora kosztuje 45 zł. Jeśli będziecie gośćmi ośrodka, zapłacicie mniej.

 

Noclegi i gastronomia w Korbielowie

Z noclegiem w Korbielowie nie ma problemu – jest tam ok. 60 hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych i schronisk, więc możecie dowolnie wybrać standard, w jakim chcecie spędzić swój urlop. Kierunkowy do Korbielowa to 33, jeśli więc będziecie dzwonić pod inny numer stacjonarny na początku wiedźcie, że właściciel mieszka w innej miejscowości.

W sytuacji, gdy nie wykupicie wyżywienia w hotelu czy pensjonacie, polecamy restauracje w góralskim stylu, w których zjecie smaczne potrawy, w tym również regionalne. Dla przykładu, restauracja „Smrek”, szczycąca się 50-letnią tradycją, oferuje w swoim menu m.in. pieczeń z jelenia, żurek beskidzki i królika w śmietanie (http://www.smrek.pl/). Restauracja ma własny, bezpłatny parking.

W Korbielowie znajduje się także pizzeria (gdzie jest także jedyny bankomat we wsi) i restauracja z tradycyjną polską kuchnię. W zimie dodatkowo przy stokach otwierane są chatki góralskie serwujące przede wszystkim dania z grilla.

 

Jak dojechać do Korbielowa?

Najlepiej przyjechać samochodem. Korbielów ma następujące współrzędne GPS: 49°34'02″N 19°21'01″E. Jeśli jednak zdecydujecie się na dojazd pociągiem wiedzcie, że najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Żywcu, który jest oddalony od Korbielowa aż o 24 kilometry! Stamtąd musicie przyjechać busem albo PKS-em. Warto przed przyjazdem uzupełnić swoją apteczkę, gdyż najbliższa apteka znajduje się w Krzyżowej, ok. 3 kilometrów od Korbielowa w stronę Żywca.

 

Wypad na Słowację

Od 1 stycznia 2008 roku Polska weszła do Układu  z Schengen i tym samym w Przełęczy Glinne, na wysokości ponad 800 m n.p.m, zostało zlikwidowane  przejście graniczne na Słowację Oravská Polhora. Przebywając więc w Korbielowie możecie swobodnie zaplanować sobie krótki wyjazd do naszych sąsiadów. Do granicy dojedziecie drogą wojewódzką nr 945, zaś ok. 22 kilometrów za nią możecie podziwiać Jezioro Orawskie.