Przyroda Beskidu Żywieckiego

Bez względu na porę roku, przyroda w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich, do których należy Beskid Żywiecki, to jeden z największych atutów tego miejsca. Potwierdzeniem jego licznych walorów przyrodniczych niech będzie fakt, że w Beskidzie Żywieckim są utworzone dwa parki narodowe – Babiogórki Park Narodowy (istnieje od 1954 roku) oraz Żywiecki Park Narodowy (powstał w 1986 r.), w skład którego wchodzi aż dziesięć rezerwatów przyrody.

 

Zróżnicowana flora i fauna

Beskid Żywiecki, drugie co do wielkości pasmo górskie w Polsce, składa się głównie z lasów, w których dominuje przede wszystkim świerk. Natomiast jeśli chodzi o roślinność, tak jak w całych Karpatach, mamy do czynienia z jej piętrowym układem, który wynika ze zmieniających się wraz z wysokością elementów klimatu, jak np. średnia temperatura.

Na terenie Beskidu Żywieckiego występuje ponad tysiąc gatunków roślin (tzw. naczyniowych), w tym wiele prawie chronionych, jak np. czosnek syberyjski czy zarzyczka górska. Z kolei   Babiogórki Park Narodowy słynie z rośliny o nazwie Okrzyn jeleni, gdyż w Polsce możecie ten gatunek podziwiać tylko w tym miejscu.

 

Uwaga na drapieżniki

Różnorodna jest również występująca na tych terenach fauna – występują tu jaszczurki i żmije (w tym zygzakowana – jadowita!), ropuchy, rzekotka drzewna czy kumak górski, poza tym można spotkać jelenie czy sarny. Żyją tu także liczne drapieżniki – rysie, wilki, borsuki i niedźwiedzie brunatne, więc radzimy trzymać się wyznaczonych szlaków, szczególnie w wyższych partiach gór. Większość zwierząt jest pod ochroną, dlatego lepiej obserwujcie je ze znacznej odległości (za pomocą lornetki bądź teleobiektywu).

 

Idealne miejsce dla miłośników ptaków

Jeśli lubicie podziwiać ptaki, Beskid Żywiecki powinien spełnić wasze oczekiwania, gdyż obfituje on w liczne gatunki. Dla przykładu na samym terenie Żywieckiego Parku Narodowego występuje ponad 100 gatunków ptaków lęgowych m.in. cietrzew, myszołów, jastrząb i krogulec, a także dzięcioły, sikorki, drozdy czy orzechówki.

 

Korbielów – Dobra baza wypadowa

Z miejscowości, które mogą służyć za bazę do wypraw w Beskid Żywiecki szczególnie polecamy Korbielów, który jest usytuowane u podnóży szczytu Pilsko (1557 m n.pm.). W zimie jest to doskonałe miejsce wypadowe na trasy narciarskie (o łącznej długości ponad 20 kilometrów), zaś w lecie na liczne szlaki turystyczne i rowerowe.