Szyndzielnia

Chcecie popodziwiać niesamowitą panoramę Bielska Białej, Babiej Góry, Pilska i Tatr? Jeśli tak, koniecznie wybierzcie się do Szyndzielni – schroniska położonego na wysokości 1001m. n.p.m., a do tego zbudowanego jeszcze w XIX wieku!

Dokładniej – w 1897 roku, co sprawia, że jest to najstarsze schronisko w Beskidach. By dostać się na szczyt, który znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, można skorzystać z kolejki gondolowej. Działa ona od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku (w  latach dziewięćdziesiątych została zmodernizowana).

 

Kolej linowa Szyndzielnia

Stacja początkowa znajduje się na Al. Armii Krajowej 366 w Bielsko Białej. Możecie tam dojechać autobusem (linia nr 7 lub 8) albo zostawić auto na parkingu oddalonym o ok. 1200 m – na terenie firmy ZIAD B-B S.A. (ul. Armii Krakowskiej 220). Cena parkingu wynosi 5 zł niezależnie od czasu postoju.

Bilet na kolejkę w obie strony kosztuje 20 zł normalny, 14 zł ulgowy i 8 zł dla seniora. Jest dodatkowa opłata w wysokości 6 zł za zwierzęta, rowery oraz bagaż powyżej 10 kg lub o wymiarach większych niż 30 x 40 x 50 cm. Pamiętajcie, by mieć gotówkę przy sobie, gdyż kasy nie przyjmują płatności kartą.

Kolej w sezonie zimowym czynna jest w poniedziałek od 10.00 do 17.30, zaś od wtorku do niedzieli między 9.00 a 17.30. Wyjątkiem jest Wszystkich Świętych oraz Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia, kiedy kolejka w ogóle nie kursuje.

Co ważne, gondola przystosowana jest do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także wózków dziecięcych oraz nart.

 

Podróż na szczyt

Podróż gondolą jest niezapomnianym przeżyciem, mimo że sama podróż dwukilometrową trasą na Szyndzielnię zajmuje tylko 6 minut (prędkość jazdy wynosi 5 metrów na sekundę). Kolejka dojeżdża na wysokość 958 m. n.p.m, zaledwie kilkaset metrów i kilka minut drogi od schroniska i szczytu Szyndzielni.

Piesza wędrówka, bez podróży kolejką, trwa od ok. półtorej godziny do nawet ponad 2,5 godz., w zależności od wybranego szlaku.

Lista szlaków dostępna jest m.in. tutaj.

 

Szaleństwo na nartach i snowboardzie

Wizytę na szczycie Szyndzielni i zwiedzanie schroniska można jednocześnie połączyć z jazdą na nartach, gdyż ok. 50 m od schroniska znajduje się czynny codziennie (jeśli warunki atmosferyczne są dobre) ratrakowany stok narciarski.

Wyciąg talerzykowy doprowadzi was do trasy o długości ok. 275 m.  Otwarty jest od godziny 9.00 do zmroku. Różnica wzniesień wynosi ok. 45 m. Jest to trasa przeznaczona dla wszystkich, także początkujących.

Bardziej doświadczeni narciarze szukający trudniejszej trasy, powinni udać się z Szyndzielni na wyciąg orczykowy o nazwie "Klimczok". Trasa ma długość 430 metrów, zaś różnica wzniesień wynosi 95 m. Zalecamy ostrożność, gdyż trasa oznaczona jest kolorem czerwonym.

 Dla całej rodziny atrakcją może być rekreacyjny tor saneczkowy, który znajduje się u podnóża góry Szyndzielnia – na Słonecznej Polanie, przy stoku Dębowca, przy ul. Skalnej 58. Długość toru wynosi 410, różnica wysokości to 30 m, a na trasie są 3 tunele, 4 pełne zakręty i 4 esy. Tor w okresie zimowym działa od 9.00 do 16.00. Ceny biletów: pojedynczy – 4 zł, podwójny – 7 zł, karnet na 5 zjazdów – 16,00 zł. Dzieci do lat 8 zjeżdżają bezpłatnie.

 

Schronisko PTTK Szyndzielnia

Do schroniska można zarówno wpaść na chwilę, by zjeść posiłek (ok. stu miejsc siedzących) i następnie udać się dalej (m.in. do schronisk na Klimczoku, Błatniej i Dębowcu lub dojść do Bystrej Śląskiej, Szczyrku oraz Wapienicy) albo spędzić w nim noc (jest 49 miejsc noclegowych – cena ok. 30 zł od osoby).

Jeśli zastanawiacie się, czy warto wybrać się na szczyt, zachęcamy was do obejrzenia panoramy, która rozciąga się z Szyndzielni. Można ją w każdej chwili zobaczyć dzięki kamerce internetowej dostępnej na stronie: http://www.streamhtml.szyndzielnia.com.pl/

Mając na uwadze wszystkie opisane fakty związane z Szyndzielnią uważamy, że choć raz w życiu warto i należy przejechać się gondolą i zwiedzić to XIX wieczne schronisko. Raczej nigdzie indziej takiego nie znajdziecie.