Warunki

Jeśli zastanawiacie się, gdzie pojeździć na nartach czy snowboardzie, odpowiadamy: wybierzcie się na Pilsko! Pogoda w zimie jest fantastyczna, zaś dolne trasy są ratrakowane, dośnieżane i oświetlone.

Już na początku października na Hali Miziowej i Pilsku spadł pierwszy śnieg. Nie są to jeszcze warunki do jazdy na nartach, ale do otwarcia sezonu dzieli nas zaledwie kilka tygodni. Co ważne: sezon zimowy w Pilsku trwa mniej więcej do końca kwietnia. W poprzednich latach zdarzało się, że nawet w maju na górnych trasach można było jeździć na nartach! Nic więc dziwnego, że Pilsko jest tak popularnym miejscem dla narciarzy, którzy nawet po feriach zimowych chcą jeszcze poszaleć na stokach.


Sprawdź aktualne warunki pogodowe

W każdej chwili, za sprawą zainstalowanych kamer internetowych, możecie zobaczyć, jakie warunki pogodowe panują na niektórych trasach. Dzięki kamerkom da się śledzić sytuację m.in. przy wyciągu Cypisek, Hali Miziowej czy wyciągu BABA.

Z kolei na oficjalnej stronie Grupy Beskidzkiej GOPR (http://beskidy.gopr.pl/?pilsko,77) codziennie możecie sprawdzić informacje dla turystów i dla narciarzy. Dowiecie się, jaka panuje temperatura, jaka jest siła wiatru, widoczność czy grubość pokrywy śniegowej.

Przy okazji warto wspomnieć, że 24 godziny na dobę nad bezpieczeństwem osób w Beskidach czuwa Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, dlatego wybierając się w góry zapiszcie sobie na wszelki wypadek numer ratunkowy: 601-100-300.


Średnie temperatury w zimie

Jakich temperatur możecie się spodziewać podczas ferii? Analizując dane z poprzednich lat – całkiem przyjaznych fanom śnieżnego szaleństwa. Dla przykładu – średnia temperatura w styczniu 2013 roku wyniosła -3,3 stopni Celsjusza. Najwyższą zanotowaną w zimie temperaturą w tym miesiącu było 9,7 stopni, zaś najniższą -13 stopni Celsjusza.

 

Trasy oświetlone i sztucznie naśnieżane

Trasy w obrębie Pilska są ratrakowane, jednak nie wszystkie są sztucznie naśnieżane czy oświetlone. Takie warunki panują jedynie na trasach niższych. Sztucznie naśnieżane są m.in. trasy Buczynka-Korbielów, Buczynka-Solisko, Solisko-Korbielów, BABA-Korbielów. Jednak oświetlone są tylko dwie ostatnie, więc planując dzień na stokach  uwzględnijcie ten fakt. Szczególnie, że na trasach nieoświetlonych można jeździć od 8.00 do 16.00, natomiast na oświetlonych do ok. 20.00, w zależności od ilości osób na stoku.

 

Wyciąg krzesełkowy BABA i wyciąg orczykowy Cypisek

Po południu polecamy szczególnie wyciąg BABA (czynny do 20.00), który wywiezie was na trasę BABA-Korbielów, oraz wyciąg Cypisek w Korbielowie (czynny do 18.00) usytuowany na stoku północno-wschodnim, który z kolei oferuje trasę idealną dla dzieci i początkujących narciarzy. Obie są ratrakowane, naśnieżane i oświetlone.

 

Nowości w sezonie zimowym 2013/2014

Wkrótce zostanie przygotowany nowy zbiornik wodny, który pozwoli na bardzo szybkie zaśnieżanie stoków Soliska i Buczynki. Pod Pilskiem zacznie również działać nowy wyciąg krzesełkowy Kamienna-Solisko, która będzie mógł przewieźć nawet 1600 osób na godzinę. Wyciąg będzie miał ok 700 metrów długości i doprowadzi was do szerokiej, oświetlonej i naśnieżanej trasy.