Wisła

Miejscowość, w której urodził się nasz słynny skoczek Adam Małysz, w okresie zimowym cieszy się dużą popularnością wśród miłośników narciarstwa. I nie bez powodu, bowiem Wisła to świetny punkt wypadowy na liczne trasy!

Wisła to górska miejscowość w województwie śląskim, a dokładniej – w powiecie cieszyńskim. Jej centrum położone jest na wysokości 430 m n.p.m., zaś najwyższe miejsce to szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.).

Według oficjalnych danych Wisłę zamieszkuje prawie 12 tysięcy mieszkańców, ale w sezonach letnich i zimowych przebywa w niej zdecydowanie więcej osób. Nic dziwnego, gdyż Wisła to miejscowość wypoczynkowa o wieloletniej tradycji.

 

Bogata infrastruktura

Turystów przyciągają piękne widoki, liczne trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, kilkanaście wyciągów, skocznie narciarskie oraz rozbudowana infrastruktura, a więc różnorodne hotele, pensjonaty, domy wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne. Planując nocleg w Wiśle na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Wisła ma kilkanaście wyciągów i to różnego typu (orczykowy, talerzykowy). Szczegółową i obszerną mapę wyciągów narciarskich zobaczycie pod tym adresem: http://www.wisla.pl/mapa-wyciagi.html

Na jakie trasy możecie liczyć? Dość zróżnicowane. Dla przykładu Stacja Narciarska Soszów Wisła – Jawornik, która mieści się przy ul. Cieślarów 30, wyposażona jest w trzy orczyki talerzykowe, jeden orczyk podwójny i kanapę 4-osobową.

Najkrótszy wyciąg ma jedynie 130 m (różnica wzniesień wynosi 30 metrów), za to najdłuższy aż 815 m, co daje różnicę wzniesień 183 m. Dzięki nim możecie dotrzeć do sześciu tras o różnym stopniu trudności (dwie zielone i niebieskie, jedna czerwona i czarna). Długość tras wynosi od 200 metrów (czarna) do 1900 m (niebieska), co pokazuje, że zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane nie będą się nudzić. 

 

Wspólny karnet

Chcąc jednak korzystać z różnych wyciągów, polecamy wykupienie tzw. Wiślańskiego Skipassa, czyli wspólnej karty zbliżeniowej, która jest honorowana na wyciągach z Wisły oraz Ustronia. Chodzi konkretnie o wyciągi: Beskid, Cienków, Klepki, Nowa Osada, Stożek, Czantoria, Poniwiec, Palenica, Sarajewo, Siglany.

Kartę można kupić zarówno na miejscu, jak i przez internet (wtedy obowiązują promocyjne ceny). Co istotne, nie trzeba karnetu kupować na konkretny termin. Skipass aktywuje się dopiero w dniu, w którym przejdziecie przez kołowrót, na którymś z w/w wyciągów. Ich ważność obowiązuje przez cały sezon 2013/2014.

 

Atrakcje zimowe

W Wiśnie działają szkoły narciarstwa i snowboardingu skierowane do najmłodszych, nastolatków, a także do osób dorosłych. Jednak zima nie musi kojarzyć się tylko z jazdą na nartach czy snowboardzie. Miłośnicy szaleństw na śniegu wśród atrakcji zimowych oferowanych przez firmy w Wiśle mogą znaleźć naprawdę niesamowite rzeczy.

Dla przykładu firma BC Cross oferuje m.in. wstęp do zimowego parku linowego, jazdę skuterami śnieżnymi, quadami, wędrówki na rakietach śnieżnych, loty balonem, a nawet… wyprawę psim zaprzęgiem!

 

Sprawdźcie pogodę na żywo

Stacje narciarskie coraz częściej instalują na swoim terenie kamerki, które przesyłają obraz on-line tak, że w każdej chwili możecie sprawdzić, jakie warunki panują na konkretnym stoku.

Tym samym zachęcamy do obejrzenia tras w Wiśle, a następnie do zaplanowania swojego pobytu w mieście, z którego pochodzi Adam Małysz. Na pewno spędzicie w nim niezapomniane chwile!